9 кроків успішного вирощування лаванди

9 кроків успішного вирощування лаванди

Крок 1. Вибір посадкового матеріалу.

Сьогодні на ринку багато продавців лаванди та визначитися складно. Від маленьких незміцнілих живців із голим коренем до завезеного імпорту в горщику. Як би вчинила я? Я б спитала продавця назву сорту та кілька фото квітучих кущів (не з гугла), потім почитала б відгуки. І вже потім порівняла з гугл картинками. Якщо ви купуєте лаванду з голим коренем, то не чекайте високого приживання. Також такий матеріал то, можливо неоднорідним, тобто. кущі будуть відрізнятися щільністю і можливо швидкістю росту - адже часто при викопуванні їх ділять і до того ж на нерівні частини. Але вам може пощастити і ви купите пристойні саджанці (саме так я називаю голий корінь, далі писатиму гк) у сумлінного продавця.

Відсутність сорту не є вироком. У природі все росте без сорту, і вже люди виводять сорти. Нюанс: видова лаванда (без сорту) іноді дає насіннєве потомство, тобто. насівається. Вам це треба? Іноді треба, ну, наприклад, ви її викопуватимете і продаватимете/даруватимете/дорощуватимете. Готуйтеся, що вона засіє вам все, що треба і не треба навколо, прямий як бур'ян.

І про горщикову лаванду. Є українське виробництво та завезений імпорт. Часто бачу у продажу імпортну, таку випещену, але зовсім не зимуючу у нас. До речі сортів «англійська» «французька» не існує, це лише умовна назва виду. Що стосується українського виробника лаванди, то вони діляться на тих, хто дорощує імпортний черешок і тих, хто сам і живець і дорощує. Скажу з досвіду, що навіть живцювання згодом спотворює сортові якості - тут особисто ми довіряємо все-таки іноземним виробникам і купуємо імпортний готовий черешок.

Якщо ви купуєте лаванду в горщику, обов'язково вийміть її звідти (або попросіть продавця) і погляньте на когось. В ідеалі він має бути:

Легким

Чи не розсипатися

На 30 і більше% обплетений корінням

Зі слідами добрива та агроперліту (такі різнокольорові та білі горошинки)

Крок 2. Посадка.

Лаванда віддає перевагу слаболужним грунтам. Тому перед посадкою необхідно перевірити рН ґрунту (лакмусові смужки можна купити в садових магазинчиках). Значення рН має бути мінімум 6,5 максимум 9.

Далі підготувати сам ґрунт: скопати, прополоти і зробити розмітку ям.

Для лаванди я рекомендую відстань між кущами 65-70 см, для лавандину 80-90см. Якщо посадка багаторядна, то ширину доріжок визначаєте самі: для пересування по них потрібно не менше 120 см, якщо ходити не передбачається, то можна вибрати таку ж відстань, що й між кущами в ряду. Ямки викопувати неглибокі. Наша лаванда заряджена добривом на цілий сезон, тому в лунку нічого не додаємо при посадці. Встановити рослину (без горщика) в ямку врівень або трохи нижче за рівень землі, полити і засипати землею, злегка утрамбувавши.

Крок 3. Мульчування.

Мульчування - це скоріше не декоративний прийом, а турбота про рослини та ґрунт. Земля не пересихає, добре аерується і коріння рослин дихає; а повітря навіть важливіше за воду. Єдина умова для вибору мульчі для лаванди-матеріал не повинен підвищувати кислотність ґрунту. Наприклад, популярна кора не підходить. В ідеалі дрібний камінь, крихта, гравій (не гранотсів!) підійде і солома та скошена газонна трава. Що стосується трави- годі було її насипати відразу товстим шаром, т.к. може розпочатися процес гниття.

І ще: не використовуйте агротканину чи агроволокно! Волога під ним застоюється, повітря надходить слабо, ґрунт ущільнюється і це згубно для рослин

Крок 4. Обрізка.

Я виділяю три основні:

Весняна

Літня

Осіння

Навесні потрібно максимально вкоротити всі пагони куща, обстригти, що називається на кулю. Після цвітіння – літня обрізка. Тут можна довше помилуватися і стригти, коли вже квітконоси побуріють, або трохи раніше, зберігши букети на сухоцвіт і стимулюючи розвиток нових гілочок. Багато сортів лаванди вузьколистої L.angustifolia зацвітають повторно. Восени (жовтень-листопад) слід зістригти всі квіти і трохи вкоротити самі кущі, створивши знову таки форму півкулі. Завдання осінньої обрізки-створити щільний кущик, який не поламає шар снігу.

Що не слід робити: обрізати старі запущені кущі нижче одревеснілої частини.

Крок 5. Добрива.

Лаванда погано реагує на ОРГАНІКУ (перевірено досвідом)! Тому використовуйте лише мінеральні добрива. У садових магазинчиках можна придбати спеціальні для лаванди або підійдуть для багаторічних квітів, троянд. У виробництві ми використовуємо добрива пролонгованого дії, тобто. ті, що діють 6-8 місяців. Навесні вносите добрива не раніше травня.

Крок 6. Грунт.

Історично лаванда розвивалася на кам'янистих ґрунтах Середземномор'я. Саме легкі проникні ґрунти та посухостійкість характеризують цю культуру. Але, як показує досвід, українські чорноземи їй також подобаються. Головне, щоб не було застою води! І ще важлива вимога до ґрунту-його кислотність: лаванда не терпить кислих ґрунтів, вона буде добре рости на нейтральних (рН близько 7) і слаболужних ґрунтах (рН 7- 9). Як перевірити? У садових магазинчиках можна купити лакмусові смужки для перевірки кислотності ґрунту (це недорого і просто). Якщо грунт виявився кислим, його можна нейтралізувати внесенням речовин, що розкислюють - крейда, доломітове борошно.

Крок 7. Інсоляція.

Лаванда віддає перевагу виключно сонячним місцям. Може переносити короткочасне притінення.

Крок 8. Вирощування в контейнері.

Це стосується горщиків з лавандою на відкритих терасах, саме на відкритих, лаванда-вулична рослина і не живе в кімнатних умовах. Грунт у контейнер потрібно підібрати легкий (краще купити готову універсальну суміш для квітів). Зверніть увагу на його кислотність рН 6,5-9. На дно насипте шар керамзиту-це прибере зайву вологу при переливі. Керамзитом або шаром декоративного каміння покрийте грунт зверху. Не забувайте іноді поливати, не заливаючи, тобто. ґрунт у горщику повинен злегка підсихати. І в зимовий час горщики/кашпо слід утеплити або занести в прохолодне, але світле приміщення (наприклад, на холодну веранду)

Крок 9. Укриття на зиму.

Якщо ваша лаванда росте в грунті, то  укриття на зиму вона не потребує. Більше того, укриття може нашкодити тим, що при відлигах там розвинеться грибок. Ідеальне укриття це шар снігу на кущах. Якщо сніг випаде товстим шаром, це може заламати чи зламати кущ. Саме для цього необхідна своєчасна та правильне осінна обрізування – за місяць до настання холодів (жовтень-листопад) потрібно обрізати кущі таким чином, щоб щільна кулька лаванди витримала шар снігу. Осіння обрізка не повинна бути радикальною, ми всього лише знімаємо частину зелених пагонів, не торкаючись одревеснілі гілочки.